Την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022 στο Ρέθυμνο, έλαβε χώρα η τελετή απονομής των βραβείων για τη συγγραφή θεατρικού μονόπρακτου σε μία προσπάθεια να ενθαρρυνθούν οι μαθητές/τριες να εκφράσουν τη συγγραφική τους ικανότητα και να διοχετεύσουν την καλλιτεχνική τους ευαισθησία μέσα από τη συγγραφή πρωτότυπων θεατρικών έργων. Πρόκειται για μια πρωτοβουλία που διοργανώθηκε από το Πειραματικό ΓΕΛ Ρεθύμνου σε συνεργασία με το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου και το Τμήμα Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης και απευθυνόταν σε μαθητές/τριες Γυμνασίου και Λυκείου σχολικού έτους 2021-22.

ΒΡΑΒΕΥΣΗ

Η μαθήτρια μας και μέλος του θεατρικού Ομίλου, Δούλου Αγγελική έλαβε το 2ο Βραβείο για το θεατρικό μονόπρακτο “Κυβέλη” που θίγει το ευαίσθητο και δυστυχώς πάντα επίκαιρο θέμα της γυναικοκτονίας. Τη συγχαίρουμε για αυτή της τη διάκριση και της ευχόμαστε καλή πρόοδο και εξέλιξη στη συγγραφή και δημιουργία πρωτότυπων έργων.

Gutentor Simple Text